Autogwarancje.pl

Czym jest Rozkodowanie VIN?

Podczas zakupu Gwarancji można wybrać dodatkową opcję zatytułowaną Rozkodowanie VIN. Co to oznacza? Co daje nam numer VIN?

Co to jest VIN?

Każdy samochód posiada swój własny Vehicle Identification Number czyli po prostu VIN . VIN jest numerem identyfikacyjnym pojazdu – są w nim zawarte takie informację jak m.in. : Marka, model, rodzaj silnika, kolor, rocznik, miejsce produkcji, wyposażenie. Numer VIN ma określony format, który jest rozpoznawany na całym świecie. Ten format został wdrożony przez instytut ISO. Każdy producent samochodów jest zobowiązany do znakowania wszystkich swoich pojazdów w tym specjalnym formacie. Numer VIN składa się z 17 znaków, cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q.

Gdzie go znaleźć?

Numer VIN zawsze znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym (rubryka E), a także na nalepkach i tabliczce znamionowej w samochodzie.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN samochodu?

Sprawdzając numer VIN każdy Klient może „zajrzeć” w historię samochodu. Przecież Warto sprawdzić, czy pojazd oferowany jako bezwypadkowy rzeczywiście nie miał żadnego wypadku i czy przebieg jest autentyczny.

Oprócz sprawdzenia standardowych informacji sprawdzając numer Vin można uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń.Dość częstym procederem staje się przebijanie numeru VIN.  Zazwyczaj takie działanie służy sfałszowaniu cech samochodu lub dokonuje się tego po kradzieży pojazdu. Najczęściej dzieje się to wykorzystując tzw. metodę na „klona”. Oznacza to, że samochód otrzymuje numery innego pojazdu, który specyfikacją odpowiada kradzionemu. Szczególnie warto zwrócić na ten aspekt uwagę kiedy tabliczka znamionowa jest nieczytelna lub zamazana. Sprawdzając numer VIN dowiesz się wszystkich informacji i będziesz mógł sprawdzić czy historia samochodu jest autentyczna.

że numer VIN przydaje się także podczas prawidłowego doboru części do samochodu. Dopasowanie ich według tego schematu pozwoli uniknąć ryzyka pomyłki przy zakupie i montażu części.

Autogwarancję mogą rozkodować dla Ciebie numer Vin. Po wybraniu dodatkowej opcji dostaniesz raport zawierający wszystkie dostępne informację takie jak:

  1. dane techniczne oraz wyposażenie pojazdu,
  2. informację o wezwaniach serwisowych
  3. historia pojazdu
  4. sprawdzenie baz kradzionych pojazdów
  5. informacje o szkodach i kolizjach
  6. archiwalne zdjęcia pojazdu (jeśli są)