Autogwarancje.pl

kobieca ręka z kluczykami do samochodu

TO MUSISZ WIEDZIEĆ! JAK W 12 krokach kupić używany samochód? CZĘŚĆ 2

Nadszedł czas na „nowy” samochód? Dopiero zdałeś prawo jazdy i chciałbyś zakupić swój pierwszy samochód ? Twój stary „gruchot” nie spełnia twoich wymagań i poszukujesz czegoś lepszego? Świetnie trafiłeś! Ten poradnik pomoże Ci dowiedzieć się jak przygotować się do zakupu używanego samochodu w 12 prostych krokach:

 1. Uporządkuj finanse: czy zapłacić za auto gotówką, jakie są inne dodatkowe formy finansowania?
 2. Co trzeba wiedzieć aby kupić samochód używany: zdobycie informacji kto odpowiada za stan auta, czym jest rękojmia  i gwarancja, co się stanie gdy kupimy tz. „kota w worku” – jak wygląda droga postępowania przy roszczeniach
 3. Wybór egzemplarza samochodu: zamierzając kupić auto używane musimy wybrać model i markę, poznać jego wady i zalety.
 4. Reaserch – przejrzenie ogłoszeń: przeszukanie portali i stron z samochodami używanymi. Wybór ogłoszeń, które nas interesują.
 5. Wybór konkretnego egzemplarza: wybranie topowego ogłoszenia i przejrzenie szczegółów dotyczących konkretnego samochodu: rok produkcji,  telefoniczna rozmowa ze sprzedawcą o szczegółach opisu samochodu
 6. Zdobądź informacje: porównaj zdobyte informacje z innymi ogłoszeniami i konkretnymi parametrami modelu, sprawdź jak wygląda cena auta na tle innych ( przygotuj się do negocjacji).
 7. Odwiedziny: Samochód przed zakupem trzeba obejrzeć – sprawdzić podwozie i co się dzieje pod maską. Jeśli samemu nie jesteśmy w stanie nic powiedzieć poprośmy znajomego mechanika, żeby razem z nami obejrzał auto.
 8. Ocena stanu wnętrza i wyposażenia używanego samochodu: W dobrym aucie używanym powinno działać jak najwięcej elementów – elektryczne wyposażenie, klimatyzacja;
 9. Jazda próbna: Jazda pozwala na ocenę wielu elementów, których „na sucho” nie jesteśmy w stanie sprawdzić – od działania sprzęgła przez skrzynię biegów, silnik, zawieszenie, aż do układu hamulcowego. 
 10. Kontrola dokumentów: faktura, umowa, karta pojazdu, czy auto ma historię serwisową, co było naprawiane i czy są na to rachunki, jakie w ogóle dokumenty są dostępne.
 11. Gwarancja: Kup autogwarancję do swojego samochodu, gwarancja chroni ciebie i auto
 12. Kup wymarzony samochód: dopilnuj aby sprzedający wszystko przekazał. Po zakupie pamiętaj że czeka ciebie jeszcze:  rejestracja, opłata skarbowa , wymiana oleju i płynów oraz podstawowe naprawy. Warto mieć to na uwadze planując budżet na upragniony samochód.

Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego kroku 5-8

KROK 5: CZAS NA WYBÓR

Gdy już sporządziłeś listę interesujących Cię egzemplarzy pora na ich weryfikację.

Przejrzyj jeszcze raz każde z ogłoszeń pod kątem parametrów. Postaraj się znaleźć w każdym ogłoszeniu jedną rzecz, która najbardziej zwróciła Twoją uwagę – będzie to dobrym punktem do rozmowy ze sprzedawcą. Następnie nadszedł czas na telefon do sprzedawcy. Dobrym pomysłem będzie  przygotowanie sobie wcześniej czegoś do pisania, aby zanotować najbardziej nurtujące Cię elementy. Pozwoli Ci to zapamiętać co będziesz mógł sprawdzić już podczas oględzin samochodu.

Zapytaj sprzedawcę podczas rozmowy dodatkowo o :

-Liczbę właścicieli pojazdu,

-powód sprzedaży,

-skąd pochodzi samochód,

-czy jest możliwy zakup samochodu z gwarancją,

-numer Vin, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji  – pozwoli nam sprawdzić samochód w CEPiK ( Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) .

Umów się z właścicielem na spotkanie, aby obejrzeć samochód –  Ważne aby oględziny odbywały się na zewnątrz, podczas dnia.

UWAGA: Gdy właściciel auta tłumaczy się, że samochód nie jest jego i został zarejestrowany na inną osobę – może to być potencjalny oszust.

KROK 2: ZDOBĄDŹ INFORMACJE

Porównaj zdobyte informacje z innymi ogłoszeniami i konkretnymi parametrami modelu.

Na Stronie  CEPiK (https://historiapojazdu.gov.pl/) mamy również możliwość bezpłatnie sprawdzić „historie pojazdu” używanego.

Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w  ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować.

Sprawdź jak wygląda cena auta na tle innych – pomoże Ci to odpowiednio przygotować się do negocjacji ceny pojazdu.

Przygotuj umowę kupna-sprzedaży z elementami do wypełnienia ( uzupełnisz je wraz ze sprzedającym podczas zakupu): data, miejsce, godzina zakupu; przebieg samochodu; kwota zakupu. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł na ten temat wraz z wzorem umowy do pobrania. Link do artykułu : TUTAJ

KROK 7 i 8 : ODWIEDZINY, OCENA STANU WNĘTRZA I WYPOSAŻENIA SAMOCHODU

Spotkanie umówione, pora odwiedzić samochód!

Co w sytuacji gdy samochód znajduje się daleko od Twojego miejsca zamieszkania? Oczywiścię są rozwiązania na takie okazje – można zastanowić się nad współpracą z profesjonalnymi portalami zajmującymi się sprawdzeniem samochodu. Portale zajmujące się sprawdzeniem samochodu oferują kompleksowe badania wahające się od 200-1000 zł w zależności od wyboru zakresu badania. Później zostaję udostępniony nam raport z badania. Może się wydawać, że jest to wygórowana kwota, ale nierzadko pozwoli nam to zaoszczędzić olbrzymie pieniądze wydane na nietrafiony zakup.

Jednak, gdy mamy możliwość osobiście obejrzeć samochód (jest on w dostatecznie bliskiej lokalizacji) warto to zrobić. Jeśli sam nie czujesz się komfortowo w temacie motoryzacji zaproś na spotkanie osobę znającą się na branży (znajomy mechanik, blacharz czy pasjonat motoryzacji). Nie bój się prosić o pomoc : druga osoba oprócz fachowej porady ostudzi nasze emocje oraz będzie mieć racjonalny pogląd na kupowany samochód.

Specjalnie na takie okazję przygotowaliśmy dla Ciebie kartę, która pomoże Ci podczas oględzin samochodu. Dzięki Liście kontrolnej pojazdu nie zapomnisz spytać sprzedawcy i wszystkie potrzebne rzeczy. Link do wzoru TUTAJ

W dobrym aucie używanym powinno działać jak najwięcej elementów. Samodzielnie możemy dokonać wstępnych oględzin, ale warto skorzystać z usług specjalistycznego warsztatu aby obejrzeć samochód pod kątem technicznym. Kupując naszą Autogwarancję takie badanie techniczne samochodu w specjalistycznym warsztacie masz w pakiecie! Nie musisz martwić się u koszty ani umówienie się na oględziny – tym zajmą się nasi konsultanci.

Część 3 w najbliższym czasie!