Autogwarancje.pl

kobieca ręka z kluczykami do samochodu

TO MUSISZ WIEDZIEĆ! JAK W 12 krokach kupić używany samochód? CZĘŚĆ 3

Nadszedł czas na „nowy” samochód? Dopiero zdałeś prawo jazdy i chciałbyś zakupić swój pierwszy samochód ? Twój stary „gruchot” nie spełnia twoich wymagań i poszukujesz czegoś lepszego? Świetnie trafiłeś! Ten poradnik pomoże Ci dowiedzieć się jak przygotować się do zakupu używanego samochodu w 12 prostych krokach:

 1. Uporządkuj finanse: czy zapłacić za auto gotówką, jakie są inne dodatkowe formy finansowania?
 2. Co trzeba wiedzieć aby kupić samochód używany: zdobycie informacji kto odpowiada za stan auta, czym jest rękojmia  i gwarancja, co się stanie gdy kupimy tz. „kota w worku” – jak wygląda droga postępowania przy roszczeniach
 3. Wybór egzemplarza samochodu: zamierzając kupić auto używane musimy wybrać model i markę, poznać jego wady i zalety.
 4. Reaserch – przejrzenie ogłoszeń: przeszukanie portali i stron z samochodami używanymi. Wybór ogłoszeń, które nas interesują.
 5. Wybór konkretnego egzemplarza: wybranie topowego ogłoszenia i przejrzenie szczegółów dotyczących konkretnego samochodu: rok produkcji,  telefoniczna rozmowa ze sprzedawcą o szczegółach opisu samochodu
 6. Zdobądź informacje: porównaj zdobyte informacje z innymi ogłoszeniami i konkretnymi parametrami modelu, sprawdź jak wygląda cena auta na tle innych ( przygotuj się do negocjacji).
 7. Odwiedziny: Samochód przed zakupem trzeba obejrzeć – sprawdzić podwozie i co się dzieje pod maską. Jeśli samemu nie jesteśmy w stanie nic powiedzieć poprośmy znajomego mechanika, żeby razem z nami obejrzał auto.
 8. Ocena stanu wnętrza i wyposażenia używanego samochodu: W dobrym aucie używanym powinno działać jak najwięcej elementów – elektryczne wyposażenie, klimatyzacja;
 9. Jazda próbna: Jazda pozwala na ocenę wielu elementów, których „na sucho” nie jesteśmy w stanie sprawdzić – od działania sprzęgła przez skrzynię biegów, silnik, zawieszenie, aż do układu hamulcowego. 
 10. Kontrola dokumentów: faktura, umowa, karta pojazdu, czy auto ma historię serwisową, co było naprawiane i czy są na to rachunki, jakie w ogóle dokumenty są dostępne.
 11. Gwarancja: Kup autogwarancję do swojego samochodu, gwarancja chroni ciebie i auto
 12. Kup wymarzony samochód: dopilnuj aby sprzedający wszystko przekazał. Po zakupie pamiętaj że czeka ciebie jeszcze:  rejestracja, opłata skarbowa , wymiana oleju i płynów oraz podstawowe naprawy. Warto mieć to na uwadze planując budżet na upragniony samochód.

Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego kroku 9-12

KROK 9: JAZDA PRÓBNA I OGLĘDZINY

Po odpaleniu silnika, pora na kolejną ocenę. Zwróć uwagę, czy nie ma żadnych problemów z odpaleniem silnika i czy dzieje się to dość sprawnie. W czasie jazdy spróbuj wsłuchać się uważnie w pracę silnika i oraz zawieszenia,  czy nic „nie stuka” podczas jazdy. Sprawdź również przyspieszenie na każdym biegu , oraz czy samochód prawidłowo hamuje.

Pomimo fachowej pomocy znajomego mechanika czy blacharza warto również udać się na stację kontroli pojazdu. Taki serwis bardzo często działa na rzecz klienta. Uprawniony mechanik sprawdzi błędy oraz diagnozuje usterki. Podczas kontroli pojazdu dopytajmy kiedy należy wymienić rozrząd, klocki i tarcze hamulcowe, elementy sprzęgła, turbinę, czy przewody hamulcowe. 

KROK 10: KONTROLA DOKUMENTÓW

Zdecydowałeś się na zakup pojazdu? Świetnie, teraz pora na kontrole dokumentów.

Ponowna weryfikacja dokumentów jest bardzo ważna, tego punktu nie powinieneś omijać.

Podstawowe dokumenty, które powinien posiadać sprzedawca samochodu to: dowód rejestracyjny samochodu z przeglądem technicznym, karta pojazdu (wydana przy 1szej rejestracji pojazdu) oraz aktualna polisa ubezpieczeniowa OC. Wypełnij razem ze sprzedającym przygotowaną wcześniej umowę. Nawet jeśli sprzedający wystawia nam fakturę, pamiętajmy by sporządzić stosowną umowę kupna-sprzedaży, a fakturę potraktować jako załącznik do umowy.

KROK 11 : GWARANCJA – AUTOGWARANCJA

Zabezpiecz siebie i swój samochód przed przyszłą awarią.

Autogwarancje na auta używane są po to, abyś w razie awarii samochodu po zakupie czuł się bezpiecznie i dostał szybką pomoc, która zdejmie z Ciebie ciężar związany z holowaniem, szukaniem zaufanego warsztatu i płaceniem za naprawę. Wystarczy, że w razie awarii zgłosisz sytuację. Nie martwisz się o pokrycie kosztów części i robocizny związanych z naprawą – my robimy to za Ciebie!

Co więcej, abyś mógł dalej robić to co robisz najlepiej i załatwiać swoje sprawy – otrzymasz auto zastępcze na czas naprawy, dzięki czemu żadna awaria Cię nie powstrzyma i nie pokrzyżuje planów, nawet tych wakacyjnych.

Autogwarancja wyciągnie Cię z kłopotów, a Ty uzyskasz pomoc o każdej porze dnia i nocy. Jesteśmy dla Ciebie dostępni a zgłoszenie awarii odbierzemy niezależnie czy zadzwonisz, napiszesz na chacie na Facebooku lub użyjesz formularza kontaktowego na naszej stronie. Uważamy, że każdy kto zakupił lub ma zamiar kupić auto używane, może cieszyć się nim tak samo jak nowym i przejeżdżać kilometry bez obaw i z planem zapasowym, który zawsze zadziała!

KROK 12 :FINALIZACJA ZAKUPU

Dopilnuj aby sprzedający przekazał Ci wszystkie niezbędne informacje i dokumenty.

Po zakupie pamiętaj że czeka Ciebie jeszcze:  rejestracja, opłata skarbowa , wymiana oleju i płynów oraz podstawowe naprawy. Warto mieć to na uwadze planując budżet na upragniony samochód