Autogwarancje.pl

kobieca ręka z kluczykami do samochodu

TO MUSISZ WIEDZIEĆ! JAK W 12 krokach kupić używany samochód? CZĘŚĆ 1

Nadszedł czas na „nowy” samochód? Dopiero zdałeś prawo jazdy i chciałbyś zakupić swój pierwszy samochód ? Twój stary „gruchot” nie spełnia twoich wymagań i poszukujesz czegoś lepszego? Świetnie trafiłeś! Ten poradnik pomoże Ci dowiedzieć się jak przygotować się do zakupu używanego samochodu w 12 prostych krokach:

 1. Uporządkuj finanse: czy zapłacić za auto gotówką, jakie są inne dodatkowe formy finansowania?
 2. Co trzeba wiedzieć aby kupić samochód używany: zdobycie informacji kto odpowiada za stan auta, czym jest rękojmia  i gwarancja, co się stanie gdy kupimy tz. „kota w worku” – jak wygląda droga postępowania przy roszczeniach
 3. Wybór egzemplarza samochodu: zamierzając kupić auto używane musimy wybrać model i markę, poznać jego wady i zalety.
 4. Reaserch – przejrzenie ogłoszeń: przeszukanie portali i stron z samochodami używanymi. Wybór ogłoszeń, które nas interesują.
 5. Wybór konkretnego egzemplarza: wybranie topowego ogłoszenia i przejrzenie szczegółów dotyczących konkretnego samochodu: rok produkcji,  telefoniczna rozmowa ze sprzedawcą o szczegółach opisu samochodu
 6. Zdobądź informacje: porównaj zdobyte informacje z innymi ogłoszeniami i konkretnymi parametrami modelu, sprawdź jak wygląda cena auta na tle innych ( przygotuj się do negocjacji).
 7. Odwiedziny: Samochód przed zakupem trzeba obejrzeć – sprawdzić podwozie i co się dzieje pod maską. Jeśli samemu nie jesteśmy w stanie nic powiedzieć poprośmy znajomego mechanika, żeby razem z nami obejrzał auto.
 8. Ocena stanu wnętrza i wyposażenia używanego samochodu: W dobrym aucie używanym powinno działać jak najwięcej elementów – elektryczne wyposażenie, klimatyzacja;
 9. Jazda próbna: Jazda pozwala na ocenę wielu elementów, których „na sucho” nie jesteśmy w stanie sprawdzić – od działania sprzęgła przez skrzynię biegów, silnik, zawieszenie, aż do układu hamulcowego. 
 10. Kontrola dokumentów: faktura, umowa, karta pojazdu, czy auto ma historię serwisową, co było naprawiane i czy są na to rachunki, jakie w ogóle dokumenty są dostępne.
 11. Gwarancja: Kup autogwarancję do swojego samochodu, gwarancja chroni ciebie i auto
 12. Kup wymarzony samochód: dopilnuj aby sprzedający wszystko przekazał. Po zakupie pamiętaj że czeka ciebie jeszcze:  rejestracja, opłata skarbowa , wymiana oleju i płynów oraz podstawowe naprawy. Warto mieć to na uwadze planując budżet na upragniony samochód.

Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego kroku 1-4

KROK 1: UPORZĄDKUJ FINANSE

W pierwszym kroku ważne jest, abyś przemyślał jaką kwotę możesz wydać. Zakup samochodu wiąże się ze sporymi kosztami. Cena samochodu z ogłoszenia to tylko część płatności, które Cię czekają. Warto przygotować swój budżet wcześniej. Oprócz odłożonej gotówki możesz również w inny sposób sfinansować swoje marzenie, na obecnym rynku jest wiele możliwości, które mogą Ci w tym pomóc. Z pośród nich są 3, które są najczęściej wybierane przez konsumentów:

Kredyt gotówkowy – najłatwiejsza opcja zebrania środków na zakup samochodu. Jest on ogólnodostępny, każdy bank ma taki kredyt w swojej ofercie. Jeśli najpierw chcemy zapewnić sobie sfinansowanie inwestycji we własny pojazd, a dopiero później go szukać, powinniśmy wybrać kredyt gotówkowy.

Kredyt samochodowy – często jest opcją korzystniejszą cenowo, ale wiąże się z podaniem konkretnego celu zakupu w umowie kredytowej. Kredyt samochodowy dzieli się na 3 opcje wyboru:

 • jednoratalny
 • balonowy
 • standardowy

Leasing – nie tylko dla firm! W przypadku leasingu klient płaci co miesiąc raty i, dopóki nie zapłaci ostatniej, nie jest formalnym właścicielem auta. Klient ma jednak prawo wykupu pojazdu na własność.

Jest jeszcze wiele innych sposobów, wiec warto dopasować dostępne oferty zanim podejmiemy ostateczną decyzję i dobrać odpowiednią do Twoich potrzeb.

KROK 2: CO TRZEBA WIEDZIEĆ, ABY KUPIC SAMOCHÓD UŻYWANY?

Przed zakupem samochodu warto zdobyć kilka informacji dotyczących samego procesu zakupu. Postaram się trochę przybliżyć Ci ten proces odpowiadając na kilka prostych pytań:

Kto odpowiada za stan auta?

Są dwie możliwości zakupu samochodu używanego: od osoby prywatnej i od profesjonalnego pośrednika (np. komis). Ta pierwsza opcja niestety nie daje żadnej gwarancji zakupu i często wiąże się z zagrożeniami. Na sprzedawcy ciąży odpowiedzialność wynikającą z ustawy konsumenckiej. Osoba prywatna sprzedająca samochód nie musi się znać na produkcie, ale jest odpowiedzialna za to co znajduje się w ogłoszeniu. Trafiając do profesjonalisty jesteśmy w stanie dowiedzieć się o samochodzie więcej – taki sprzedawca powinien znać odpowiedź na wszystkie dodatkowe pytania techniczne dotyczące samochodu, pomoże w wyborze kontroli stacji pojazdów przed zakupem i często proponuje gwarancję na swoje produkty –co daje nam pewność zakupu.

Czym jest rękojmia i gwarancja?

Odpowiedzialność sprzedawcy opiera się na rękojmi lub gwarancji. Rękojmia jest to odpowiedzialność sprzedawcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną lub wadą prawną zakupionego towaru – wiąże się ona często z drogą prawną i długim czasem rozpatrzenia ( nie zawsze korzystnym dla nas). Gwarancja to zapewnienie sprzedawcy o jakości towaru niezależnie od tego, czy był on producentem. Jest to pisemny dokument określający czas, na jaki udziela się gwarancji jakości oraz na jakich warunkach. Gwarancja uwzględnia krótszy czas ewentualnej realizacji ze względu na brak pośredników.

Co oznacza sprzedaż „na Niemca”?

Klient kupuje samochód używany od prywatnego sprzedawcy podpisując z nim umowę, która formalnie jest zapisana na kogoś innego, najczęściej na obywatela Niemiec (lub innego Państwa). Pod względem prawnym umowę kupna-sprzedaży kupujący podpisał z osobą, której nie zna, co jest ogromnym ryzykiem. Okazuje się, że klient wydał ciężko zarobione pieniądze i odbiera auto, którego zupełnie nie zna, ponieważ wszystkie informacje na temat tego pojazdu mogą być nieprawdziwe. Warto unikać takich transakcji.

Gdy zdobędziemy trochę informacji dotyczących kwestii zakupu możemy przejść do następnego kroku.

KROK 3: WYBÓR MODELU SAMOCHODU

Gdy znasz już swój budżet i zdobyłeś kilka informacji na temat zakupu wreszcie możesz pochylić się nad wyborem modelu który Cię interesuje w zależności od Twoich potrzeb. Skup się na konkretnym celu, do którego potrzebny będzie ci samochód. Spisz swoje wymagania dotyczące samochodu ( wygląd , miejsce użytkowania, minimalny rok produkcji, który bierzesz pod uwagę, parametry techniczne itp.). Te informacje możesz później przełożyć na konkretny model samochodu, który Cię interesuje. Gdy wybierzesz już model poczytaj o jego wadach i zaletach. Zdobądź informację o awaryjności :  co najczęściej się psuje i jakie są tego koszty ( pomoże Ci to również później przy wyborze gwarancji!).

Cena samochodu 
Wiek samochodu (min.) 
Bezpieczeństwoocena od 1/5
Osiągiocena od 1/5
Awaryjność : Jakie elementy często się psują……………………………………..…………………………………….…………………………………….……………………………………..  
Wady:     
Zalety:     
Wielkośćmały, duży, średni, Van, Suv
napędPrzedni, tylni, 4×4
skrzyniaRęczna, automatyczna, bezstopniowa
WYBRANY MODEL……………………………………………………

KROK 4: REASERCH – JAK i GDZIE SZUKAĆ AUTA?

Masz już konkretne wymagania i wybrany model więc można przystąpić do poszukiwań Twojego „nowego” samochodu. W Internecie znajdziesz kilka stron, które zajmują się właśnie tym tematem:

– otomoto.pl (najpopularniejsza)

– facebook market

– olx.pl

– gratka.pl

Poszukiwanie w Internecie pozwala skrócić czas poświęcony na wybranie samochodu. Nie musimy błądzić po nieinteresujących nas ofertach. W wyszukiwarkę wpisujemy konkretne parametry i sprawdzamy samochody, które odpowiadają naszym wymaganiom.

Przed zakupem samochodu trzeba dokładnie zweryfikować ofertę. Na co zwracać uwagę w ogłoszeniu?

Naszym pierwszym kontaktem z ogłoszeniem są zdjęcia. Zdjęcia są wielką bazą informacji dla potencjalnego zainteresowanego pojazdem. Alarmem powinna być dla nas sytuacja, gdzie nie mamy sfotografowanej jednej ze stron auta – możemy podejrzewać potencjalne uszkodzenie. Warto zwrócić również uwagę na wnętrze samochodu pod maską – poziom płynów eksploatacyjnych, czy wszystkie elementy osłon i zaślepek są na miejscu, czy auto posiada oryginalne emblematy i oznaczenia.

Musimy być także bardzo uważni czytając treść ogłoszeń. Wieloletni sprzedawcy aut używanych mają swoje „sprawdzone” sformułowania, które mają nas omamić. Gdy zobaczycie poniższe sformułowania od razu powinna zapalić wam się czerwona lampka:

– auto wymaga drobnych napraw,

– sprzedam pilnie z powodu wyjazdu

– auto ma typowe ślady użytkowania

– klimatyzacja jest sprawna, tylko nie nabita

Warto dokładnie weryfikować treść ogłoszeń. A potem wytypować sobie listę tych aut, które są interesujące i warto je sprawdzić. 

Część 2 już niedługo!